Online Hayvan Çiftliği
Hayvan Alım Satım
Kurban Hakkında
Yararli Bilgiler
Şu an buradasın: > Yararli Bilgiler

Medeni Yarasalar


 Bonn Üniversitesi Zooloji Ensütüsü´nde dört yıl boyunca "Desmodus rotundus" isimli sevimsiz görünen vampir yarasa kolonilerini laboratuvarda besleyerek onlar üzerinde araştırmalar yapan Koreli biolog Shi-Ryong Park, neticede oldukça enteresan bir tesbitte bulundu: Yarasalar da balinalar gibi karşılıklı konuşuyorlar...

Yarasalar üzerinde bugüne kadar yapılan araştırmalar neticesinde, ekseriyetle koloniler halinde yaşadıkları, birlikte avlandıkları, ultrasonik ses dalgalan yayarak yönlerini buldukları ve avlarının yerini tesbit ettikleri biliniyordu. Bu araştırma neticesinde bu sahada bilinmeyen bir nokta daha aydınlatılmış oldu.

Biolog Park, bu uzun süreli araştırması esnasında vampir yarasa kolonileri içinde, adeta rütbelerle belirlenmiş bir hiyerarşik nizamın varlığını tesbit etti. Hâdise, yüksek rütbeli bir yarasanın yem mahalline yaklaşması üzerine, burada bulunan diğer yarasaların uzaklaşması şeklinde cereyan ediyordu. Diğer yarasaların uzaklaşmaması halinde orada anında rütbe kavgası başlıyordu. Biolog Park bu tür mütecaviz davranışların, bütün davranışların sadece % 16 gibi cüz´i bir kısmını teşkil ettiğini belirtmektedir.

Daha sık olarak, tevazu ve müdafaa hareketleri görülmektedir. Sabırla beklemek, uçup gitmek ve uzaklaşmak gibi. Burada vampir yarasalara, huzuru sağlamak ve birbirlerine karşı saldırıları engellemek için bir davranış sisteminin ilham edildiği görülmektedir. Koloninin başında grubun dişi yarasaları arasında yaşayan "Alpha-erkek" bulunur. Dişi yarasalar, onu belli rütbeye sahip diğer erkek koloni üyelerine karşı müdafaa ederler.

Bu gibi farklı sosyal münasebetler, kesin olarak haberleşme vasıtasına ihtiyaç bırakmaktadır. Araştırmanın derinleştirilmesi neticesinde "Desmodus rotundus" isimli yarasanın 17 sesten oluşan hayret verici genişlikteki bir dağarcığı kullandığı tesbit edilmiştir. Bu seslerin çoğu, insanların duyamıyacağı ultrases sahasında bulunduğu için ancak hassas cihazlar vasıtasıyla işitilip kaydedilmektedir.

Neticede yarasaların içtimâi münasebetlerini tertipleyen tehdit, kavga, müdafaa, kurtarma, protesto, temas ve teselli gibi hâdiseler karşısında birbirinden farklı sesler çıkararak haberleştikleri anlaşılmıştır. Her şeyi tabiat ve tesadüf İle açıklayanların "İnsan, konuşan bir hayvandır" ısrarına karşılık; bu yarasalar, esrarengiz konuşma dilleri ile, bütün lisanları bilen ve ihtiyaçlara en uygun cevabı veren Rahmeti Sonsuz´u düşünen insanlara hatırlatmaktadırlar.

Medeni Yarasalar

 • Kurban Hakkında

  Kurban Hakkındaİslami Ölçülerde Kurban Kesimi İçin hadisler ayetler ve dini bilgiler
 • Videolar

  VideolarHayvanlar Aleminden Herkesimden Videolar
 • Foto Galeri

  Foto GaleriÇeşitli Sevimli Hayvanlar Kurt İnek Yılan Tavşan Papağan Güvercin Yırtıcı Sincap Kobra Boğa Aslan Kaplan Çita
 • İletişim

  İletişim İletişim sayfasını kullanarak bizimle irtibata geçebilirsiniz
 • Tüm Hakları Saklıdır.