Online Hayvan Çiftliği
Hayvan Alım Satım
Kurban Hakkında
Yararli Bilgiler
Şu an buradasın:>Katagoriler > Hayvancılık _ Besicilik > Büyük Baş Besicilik

Büyük Baş Besicilik

Sığırlarda Dış Gürünüşe Göre SınıflandırmaEkonomik süt sığırı yetiştiriciliğinde en önemli kriterler süt ve döl verimidir. Bir inekten hayatı boyunca elde edilen süt ve döl verimi işletmenin ekonomikliğini ve ülkenin de hayvansal ürün üretim miktarını belirlemektedir.

Büyükbaş Besicilik (Suni Tohumlama)Suni tohumlama; uygun tohumlama zamanında, dişi hayvanın genital kanalına spermaların hijyenik koşullarda ve usulüne uygun şekilde nakledilmesidir.

Büyükbaş Besicilik (Ayak Sağlığı )​Tırnak sorunları ve doğurduğu ekonomik kayıplar önlenmelidir.

 Meme Sağlığı ve Sağım HijyeniSağımda uygulanacak hijyen kuralları çerçevesinde meme başının sağıma hazırlanması, sağım başlıklarının ve borularının temizliği, ...

 Buzağı Bakım ve Beslenmesi​İneklerin çoğu yardıma ihtiyaç duymadan doğururlar. Normal doğumun ilk aşamasında yavruyu çevreleyen zarların bir bölümünün oluşturduğu su kesesi vulvadan dışarı çıkar.

 Sağmal İneklerin Bakım ve BeslenmesiSığırlar genellikle ekonomik bakımdan kaba yeme dayalı beslenmeye çalışılmalıdır. Kaba yemle karşılanmayan eksik besin maddeleri konsantre yemlerle tamamlanmalıdır.

 Düve ve Kurudaki İneğin Bakım ve Beslenmesi Düveler 7-8 aylıkken cinsel olgunluğa ulaşarak boğasaklık\kızgınlık hali gösterirler. Ancak ergin canlı ağırlığının %75’ne (13-15 aylık olmadan) ulaşmadan gebe bırakılmamalıdırlar.

Büyükbaş Besicilik de Yem ve Yemlemeİşletme şartlarına ve hayvanların ihtiyaçlarına göre yem/rasyon hazırlanmalıdır. Rasyon: Bir büyükbaş hayvanın 24 saatlik tüm besin ihtiyaçlarını karşılayabilecek, işkembedeki asidi dengeleyecek kaba ve kesif yemleri uygun şekilde hazırlanmış ...

Büyükbaş Besicilik (Sıcaklıktan Koruma )​ Barınaklar; iç sıcaklık +5 +21 °C, nem oranı % 60-75 olacak şekilde inşa edilmelidir. (Süt sığırları için +5 ile + 21 0C arası ısılar uygun olmakla birlikte, sağmal inek için ideal ısı +10 ile +15 0C arasıdır.

Büyükbaş Besicilik Barınak SeçimiAhırın nereye yapılacağını bilmek gerekir. Tesislerin kurulacağı arazinin hafif eğimli ve toprağının geçirgen olması oldukça önemlidir. İmkan var ise, eğimin güney cephesi yönünde olması tercih edilmelidir.

< Geri12İleri >
 • Kurban Hakkında

  Kurban Hakkındaİslami Ölçülerde Kurban Kesimi İçin hadisler ayetler ve dini bilgiler
 • Videolar

  VideolarHayvanlar Aleminden Herkesimden Videolar
 • Foto Galeri

  Foto GaleriÇeşitli Sevimli Hayvanlar Kurt İnek Yılan Tavşan Papağan Güvercin Yırtıcı Sincap Kobra Boğa Aslan Kaplan Çita
 • İletişim

  İletişim İletişim sayfasını kullanarak bizimle irtibata geçebilirsiniz
 • Tüm Hakları Saklıdır.